• Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni

• 26.04.2023 15:43
      • Miejsce unikalne z mikroklimatem o zdrowotnych właściwościach, znajdujące się Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO to Kopalnia Soli w Bochni, do której Jagódki wraz z grupą IV pojechały na wycieczkę.

W najstarszej kopalni w Polsce przewidziane było dużo atrakcji.
        Najpierw zjechaliśmy górniczą windą (szybem Campi) do podziemi na czwarty poziom, podczas zjazdu można już było poczuć dreszczyk emocji. Potem przejechaliśmy część trasy ogromnymi korytarzami solnymi, kolejką "Kuba", której nazwę wzięto od imienia ostatniego konia pracującego w kopalni.

Nasza Pani przewodnik pokazała nam komory wykute w solnych skałach, rzeźby, a także dawne górnicze narzędzia i urządzenia. Widzieliśmy na filmie jak kiedyś wyglądała kopalnia i jak pracowali w niej górnicy. Przy okazji niecodziennej lekcji historii, poznaliśmy wirtualne postacie z przeszłości – polskich królów, żupników genueńskich, a także mnicha zakonu cysterskiego, któremu kopalnia zawdzięcza powstanie i początki swej działalności. Byliśmy też w kaplicy św. Kingi - patronki górników.

Na koniec wycieczki mogliśmy spędzić czas na zabawie i grze w piłkę na dużej podziemnej sali gimnastycznej, do której dostaliśmy się po pokonaniu wielu schodów.
        Wycieczka była bardzo udana a najważniejsze, że nasze Jagódki były zadowolone z wyjazdu:)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym!!!