• Dzieciaki Mleczaki

19.11.2020 18:30
      „Dzieciaki Mleczaki ” to bezpłatna akcja edukacyjno-informacyjna na temat mleka i jego przetworów, skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ich opiekunów oraz rodziców. Program jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Głównym celem akcji jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Organizatorzy, poprzez zabawę, chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promować mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

• Z kulturą mi do twarzy

28.09.2020 10:56
      "Z kulturą mi do twarzy"

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny, który powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz piąty kierunek polityki oświatowej na rok szkolny 2020 / 2021: wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych. Ppolega on na tworzenieniu sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka. Wprowadzanie dzieci w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy w grupie, patriotyzmu, wskazywanie wzorów postępowania i budowanie relacji społecznych sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi dziecka. Wszystko to będzie realizowane w odniesieniu do wielu sfer aktywności dzieci: mowa, zachowanie, ruch, środowisko, ubiór, muzyka, taniec, śpiew, teatr, plastyka.
    • "Technikoludek", czyli przedszkolak w świecie technologii

30.05.2021 15:39
      "Technikoludek" , czyli przedszkolak w świecie technologii

Ogólnopolski Projekt, który powstał jako odpowiedz na realizację jednego z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa na 2020/21r, którym jest „Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych”
      Organizatorem projektu jest Przedszkole nr 41 w Rybniku, a głównymi celami :
      • rozwijanie kompetencji kluczowych poprzez wprowadzenie dziecka w świat technologii,
      • rozwijanie współpracy między nauczycielami z różnych przedszkoli z całej Polski,
      • dostrzeganie przez dziecko zalet oraz wad korzystania z technologii
      • kształcenie umiejętności korzystania przez dzieci z nowoczesnych technologi
      • rozwijanie kreatywności u dzieci,
      • rozwijanie umiejętności technologicznych wśród nauczycieli,
      • dzielenie się pomysłami oraz doświadczeniem przez nauczycieli.

W roku szkolnym 2020/21 dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 80 uczestniczą w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „ Technikoludek” czyli przedszkolak w świecie technologii” będącym odpowiedzią na realizację jednego z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa „wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych.” Głównym celem projektu jest wprowadzenie dziecka w świat technologii, dostrzeganie przez dziecko zalet oraz wad korzystania z technologii, kształcenie umiejętności korzystania przez dzieci z nowoczesnych technologii, rozwijanie kreatywności u dzieci, rozwijanie postaw społecznych oraz prospołecznych poprzez udział w imprezach, wycieczkach oraz akcjach. Uczestnicząc w projekcie dzieci w okresie od września do czerwca realizują wybrane  zadania, których który wykonanie  zamieszczane jest w galerii na stronie facebook organizatorów projektu.

W I semestrze zrealizowano następujące zadania:

• Założenie w sali przedszkolnej kącika technologicznego ( wrzesień)
      • Namalowanie wg własnego pomysłu portretu „ Technikoludka” ( wrzesień)
      • Przeprowadzenie zajęć pt. „ Czym różni się luneta od lornetki” ( wrzesień)
      • Organizacja wieczoru bajkowego pt. „ Kubuś Puchatek” z wykorzystaniem nowoczesnych technologii ( październik)
      • Przeprowadzenie zajęć  pt. „ Kodowanie na dywanie”, opracowanie wg własnego pomysłu gry planszowej pt. „ Technikoludek w kosmosie” ( październik)
      • Obejrzenie prezentacji multimedialnej o największych wynalazkach XX wieku, przygotowanie w sali przedszkolnej wystawy pt. „ Wynalazki dawniej i dziś”        ( listopad)
      • Obejrzenie koncertu on- line pt. „ Spotkanie z Mikołajem i Panią Choinką”, nauka piosenki świątecznej w języku francuskim ( grudzień)
      W II semestrze wykonano zadania:
      • Wykonanie pracy plastyczno- technicznej : aparat fotograficzny, telewizor, luneta, lornetka. (styczeń)
      • "Bal robotów" stworzenie stroju związanego z technologią oraz ich prezentacja na balu. Wykonanie z okazji dnia bezpiecznego Internetu pracy plastycznej pt. "Robot" ( luty)
      • " Literkowy tablet" ( marzec)