• Krem à la nutella... i nie tylko

• 08.04.2020 15:24
        • Krem à la nutella
          Jeden dojrzały banan, jedno dojrzałe awokado, dwie płaskie łyżki kakao.
          Wszystkie składniki razem zblendować.
          Jeśli krem będzie mało słodki można dodać miodu.

Pudding jaglano-bananowy
          Pół szklanki kaszy jaglanej ugotowanej na mleku, jeden dojrzały banan.
          Składniki blendujemy i gotowe !

Gruszka z musem waniliowym
          Połówki obranej gruszki ugotować, przestudzić.
          Mus przygotować z jogurtu naturalnego, miodu i wanilii.
          Tak przygotowanym musem polać gruszkę.

Prażone jabłko z kaszą kus-kus
          Jabłko obrać i zetrzeć na grubej tarce.
          Podsmażyć na patelni z odrobiną masła i cynamonu.
          Kus-kus przygotować według przepisu na opakowaniu.
          Dodać jabłko i gotowe!

Chipsy z jarmużu

Aby zachęcić dziecko do próbowania warzyw możemy zrobić zielone chipsy z jarmużu. Jarmuż umyć, odsączyć, pokropić oliwą, posypać solą i ziołami. Wstawić do piekarnika na około 20 minut. Tak przygotowany będzie pyszny i chrupiący.

Jajko nadziewane papryką, szczypiorkiem i pietruszką.

Kolejnym krokiem może być wykorzystanie jajka kurzego. Ugotuj jajko na twardo, przekrój na połówki, wyjmij żółtko, wymieszaj z posiekaną papryką, szczypiorkiem i zieloną pietruszką. Wypełnij połówki jajek nadzieniem.

Cukinia a’la schabowy

Równie dobrym pomysłem może być cukinia a’la schabowy. Cukinię umyj i pokrój w średniej wielkości krążki lub plastry. Oprósz solą, opanieruj w jajku i bułce tartej. Usmaż na złoty kolor.

• Placek ze śliwkami

• 05.04.2020 15:57
        • PLACEK ZE ŚLIWKAMI

2 szklanki mąki pszennej

kostka masła

szklanka cukru

3 jajka

2-3 łyżki śmietany

łyżeczka proszku do pieczenia

1 kg śliwek

po łyżce cukru pudru i cukru waniliowego

Śliwki umyć, osuszyć i, poprzekrawać na pół, usuwając pestki. Masło utrzeć z cukrem i nie przerywając ucierania kolejno dodawać żółtka, mąkę z proszkiem do pieczenia i śmietanę. Z białek ubić sztywną pianę , 4 łyżki odłożyć, a resztę wymieszać z ciastem. Przełożyć ciasto do natłuszczonej i posypanej bułką tartą dużej formy, wyrównać. Na wierzchu rozłożyć połówki śliwek (przecięciami do góry). Do odłożonej piany dodać cukier puder wymieszany z cukrem waniliowym i rozsmarować na cieście. Piec w temperaturze 200 stopni az będzie złote.

Smacznego :)

• Placek z jabłkami i orzechami

• 05.04.2020 18:31
        • PLACEK Z JABŁKAMI I ORZECHAMI

5 dużych jabłek

2,5 szklanki mąki

szklanka cukru

6 łyżek oleju

1/2 szklanki zmielonych orzechów

3 jajka

łyżeczka proszku do pieczenia, łyżeczka sody oczyszczonej

cukier waniliowym

Jabłka pokroić w kostkę, dodać cukier, cukier waniliowy, orzechy i olej. Całość wymieszać i odstawić na godzinę lub dwie. Następnie dodać pozostałe składniki i wymieszać. Przełożyć ciasto do natłuszczonej i posypanej bułką tartą dużej formy, wyrównać Piec około godziny w temperaturze 180 stopni.

• Ucierany placek z jabłkami

• 05.04.2020 18:31
        • UCIERANY PLACEK Z JABŁKAMI

szklanka mąki pszennej

pół szklanki mąki ziemniaczanej

4 jajka

niepełna szklanka cukru

1/3 szklanki oleju

5-7 jabłek

czubata łyżeczka proszku do pieczenia

cukier waniliowy

ewentualnie cukier puder do posypania

Obrać jabłka i pokroić na cienkie cząstki. Mąkę pszenną połączyć z ziemniaczaną oraz z proszkiem do pieczenia. Ubić mikserem jaja z cukrem, dodać olej, cukier waniliowy i miksując po trochu wsypywać mąkę. Ucierać chwilę, a następnie wrzucić do ciasta połowę jabłek i wymieszać. Średniej wielkości tortownicę wysmarować masłem i napełnić ciastem. Na wierzchu ułożyć jabłka. Wstawić do gorącego piekarnika. Piec w temperaturze 170-180 stopni, aż się zarumieni i zacznie odstawać od ścianek formy. Ciepłe można posypać cukrem pudrem.

Smacznego:)

• Pomysły na zdrowe przekąski

• 05.04.2020 16:05
        • Na początek proponujemy zdrową kanapkę: Jabłko pokrój w plastry, posmaruj masłem orzechowym i posyp suszonymi owocami. Taka przekąska bogata jest w witaminy
          oraz minerały, które dostarczą potrzebnej energii.

Jeżeli twoje dziecko nie przepada za warzywami zachęć go do jedzenia ich w inny sposób niż zwykle. Marchewkę, paprykę, brokuł pokrój w słupki i podawaj z dipem na bazie jogurtu greckiego i ziół. Tak przygotowane warzywa nabiorą atrakcyjności i posmakują niejadkowi.

Kolejna świetną propozycja może być zrobienie szaszłyków.
          Pokrojone w kostkę warzywa z kawałkami żółtego sera i wędliny nabijamy na dużą wykałaczkę. Jest to znakomita zabawa, która zachęci dzieci do pomocy
          i smakowania.  Szaszłyki można zrobić również z owoców.

Jeżeli maluchy nie przepadają za jedzeniem owoców koleją alternatywą może być
          smoothie zrobione z jogurtu naturalnego i owoców.

Dzieci uwielbiają galaretkę, prawda?
          Do pucharków pokrój świeże owoce, zalej galaretką.
          Po kilku godzinach przekąska bogata w witaminy będzie gotowa.

Smacznego:)